A Szinergia találkozókra havonta kerül sor Székelykeresztúron az Erdélyi Ifjúsági Egyesület koordinálásával. Ezeken a találkozókon a helyi és kistérségi intézmények képviselői vannak jelen, különböző előadásokon való részvétellel, együtt gondolkodással, közös tevékenységek szervezésével, azon fő elv mentén, hogy az ifjúság minél nagyobb mértékben bevonható legyen a város és térség kulturális életének alakításába.
A Synergy of practices to countercivic apathy among young people in Central and Eastern Europe projekt célkitűzése az ifjúság mobilizálása. Ezt a projektet az Erdélyi Ifjúsági Egyesület koordinálja a résztvevő romániai, szlovákiai, magyarországi, moldovai, grúziai és ukrajnai partnerekkel együtt.
A projekt tevékenységeit, a helyi nemzeti csoportok képviselőivel történő egyeztetés és tapasztalatok alapján, az ifjúság apátiájának, érdektelenségének témája köré szervezték, illetve szervezik a fogadó országok intézményei.
2026 június 9-13 között Grúzia adott helyet a projekttevékenységek lebonyolítására, azáltal, hogy olyan, ifjakkal foglalkozó nonguvernamentális intézményekbe kalauzolta a résztvevőket, ahol a kulturális sokszínűség palettáján újszerű tapasztalatokat, nonformális módszereket fedezhettek fel.
Nagy élmény volt megtapasztalni a grúz DRONI intézmény által alkalmazott dronicoins stratégiát, mellyel minél több fiatalt tudnak mozgósítani, önkéntes tevékenységekbe bevonni, oly módon, hogy úgynevezett a különböző típusú tevékenységeknek megfelelő „coinsokat” adnak nekik. Az így összegyűjtött virtuális pontok beválthatóak bizonyos érdemprogramokban való részvételre.
A következőkben a Zugdidi Könyvtár Ifjúsági Klubjának tevékenységét mutatta be a B612 (A kisherceg ihlette) tagjainak ifjúsági küldöttsége. A találkozó interaktív, érdeklődő közegben zajlott. Nagyon sok tartalmas, ifjakkal és ifjak által szervezett tevékenységbe nyerhettünk betekintést: olvasói klubok, olvasók túrái, előadók bemutatói, éjszakai könyvtár.
Ezen a napon látogatást tettünk a vidéken működő Tsaishi könyvtár-fióknál, ahol a helyi fiatalok előadást tartottak a közösség ifjúságának tevékenységéről. Itt nagyon finom, tipikus grúz ételt kóstolhattunk, az elarjit, amely mindössze két összetevőből áll: kukoricadarából és nyúlós sajtból.
Ugyanitt megtekintettük Iona Meunargia, híres grúz író, publicista és közéleti személyiség emlékszobáját.
Egy délelőttünk az Eurobus program tevékenységeinek megismerésével telt. Az Eurobus szervezői kirándulásokat és informatív utakat szerveznek a Kaukázus környékén és az EU-ban is, ezáltal megismertetve a résztvevőkkel az Európai Unió alapelveit, törvényeit, a nemzetek kultúráját. Kvízeket, bemutatókat, társasjáték délutánokat szerveznek az ifjú résztvevőknek a látókörük bővítése és az informálás érdekében. Itt mi is bekapcsolódtunk a fiatalokkal történő munkába, mivel mindegyik résztvevő ország csapata egy foglalkozást készített elő a fiataloknak, amelyet forgószerűen levezetett az egyes csoportoknak. Nagy élmény volt megtapasztalni az ifjak érdeklődését, lelkesedését, tanulni vágyását.
Batumiban végigkísértük az Eurobus program keretén belül, hogy miképpen adaptálhatóak ennek a programnak az egyes elemei (pl. az egyes játékok, kvíz) a speciális igényű gyerekekkel történő foglalkozásokban.
A Zeyk Domokos Technológiai Líceum tanáraként, az Erdélyi Ifjúsági Egyesület keretén belül, számos kulturális, módszertani és szociális tapasztalattal gazdagodtam ennek a projektnek köszönhetően. Ezúton is köszönöm a lehetőséget.










